Színek élettani hatásai

Otthonunkban alkalmazott színek kiválasztásánál a lakás adottságainak (tájolás, ablakok és helyiségek méretei) figyelembe vételén kívül, nagyon fontos az egyéniségünk és ízlésvilágunk meghatározása.

Ezen felül szükséges tudnivaló az is, hogy az egyes színek milyen élettani és pszichés hatással hatnak ránk.  Számos kutatások születtek a színekkel kapcsolatban, amelynek eredményeit érdemes felhasználni.

„A szín egy észlelet, amely az agy reakciója a fényre. Az emberi szem a különböző hullámhosszú fényekre másként reagál, ez okozza a különböző színeket.” -idézet wikipédiából –

Mi emberek sok más élőlénnyel ellentétben részletes színfelismeréssel rendelkezzünk, ami csodálatos világunk teljesebb megismeréséhez vezet, agyunk jobb féltekéje felelős a színek érzékelésében. Azonban,  a férfiak 8%-a, a nők 0,5% színtévesztő.  Ezt a fajta fogyatékosságot ma már színszűrős szemüveggel lehet korrigálni.

Vegyük most sorra a színek élettani és pszichés hatásait:

Sárga: serkenti az agyműködést és a gondolkodást.  Nagyon jó élénkítő hatása van, (dolgozó szobába ezért nagyon ideális) jó a fáradság elűzésére és a depresszió ellen.  Az epe működését aktiválja, erősíti az önbizalmat, jó hangulatot kelt, hiszen a napsugarat idézi fel. Falfesték választásánál érdemes figyelembe venni, hogy sárga festék alkalmazásánál tágítja a teret.

Narancs: életvidámságot sugall, jókedve derít, serkenti az étvágyat, boldogság érzetet kelt.  Azonban mértékletesen ajánlott használni, mert minél nagyobb felületen alkalmazzuk annál inkább túl idegesítően fog hatni. Ezért nagyobb felület esetén halványabb árnyalatát válasszuk.

Vörös: melegséget, túlfűtöttséget-szexualitást sugároz.  Enyhítettebb változata, pl. a tégla vagy lazac szín. Élettani hatása miatt alkalmazásával óvatosak legyünk, ugyanis megemeli a vérnyomást, emeli a légzésszámot. Emiatt viszont rossz vérkeringés esetén kifejezetten ajánlott ennek a színnek az alkalmazása.

Cselekvésre ösztönző, figyelem felkeltő szín. Olyan helyiségekben ne alkalmazzuk,  ahol a pihenés a nyugalom elérése a cél, ellentétben a szórakozó helyekkel, ahol ideális az ott lévők ébrentartására, felpörgetésére. Általánosságban azonban,  inkább kiegészítő színként érdemes használni.  Arannyal kombinálva nagyon elegáns, exkluzív hatást tudunk elérni.

 

Lila: általában divatszínként jelenik meg, figyelem felkeltő, méltóságteljes szín. Immunerősítő és fájdalomcsillapító hatása van. Ezüst színnel alkalmazva extravagáns tereket tudunk  vele létrehozni.

Rózsaszín:  unalomig és ellenszenvig alkalmazott szín, főleg a gyerekeknek szánt ruhadarabokon és a női kiegészítők-ruhák színkínálatában, pedig mértéket tartva, egyes halványabb árnyalatát alkalmazva a nőiesség, a lágyság és a romantika színe.

Barnaóvatosan bánjunk vele, mert sötétebb árnyaltai komorságot sugallhat.  A föld a biztonság színe, az állandóságot, a hovatartozást fejezi ki, vidám, élénk színeket válasszunk mellé.

Kéknyugtató hatása van, csökkenti a vérnyomást és az étvágyat. A tisztaságot a frissességet sugallja.  Tisztítószert-mosószert árusító cég alkalmazza termékei csomagolásán. Remek tértágító hatása van.

Hálószobában használva alvásunkra is jó hatással van. Hiperaktív gyerekek szobájánál feltétlenül érdemes használni.

Zöld: nyugtat, pihentet, ellazít, csökkenti a vérnyomást. A világosabb árnyalati tágítja, a sötétebb sajnos szűkíti a teret.

Fehér (a színek együttese alkotja) : a tisztaságot az ártatlanságot sugallja, bár a keleti kultúrákban a gyász színe. Nagyon elegáns teret tudunk vele elérni, ami egyfajta könnyedséget éreztet, de vigyázat padlóra alkalmazva „lebegtető” hatást érünk el, ami csökkenti a biztonságérzetet.

Fekete ( valójában a színek hiánya) : fehérrel alkalmazva elegáns tud lenni, de legyünk nagyon óvatosak és gondoljuk meg, hogy milyen helyiség esetében választjuk, mert túl rideg és tárgyilagos is tud lenni. Fürdőszobában használva kifejezetten  hideg hatása miatt bánhatjuk meg.

Szürke: passzív mind pszichikailag, mind optikailag.

Általánosságban:

A  meleg színek akár 2-3 fokkal melegebb érzetet is kelthetnek, a hideg színek pedig ugyanennyivel kevesebbet.  Ennek ismeretében pl. eldönthetjük egy fürdőszoba csempéjének színét, ha tisztába vagyunk az ott lakók hőérzetének igényével.

Meleg színek pl. a narancs, piros, rózsaszín sárga, piros, bordó, mályva.

Hideg színek a zöld,  kék, zöldeskék, lila.

Arról is érdemes tudni, hogy a színek minden megvilágításban másnak látszanak!

A meleg fénytől a meleg színek fénylenek fel, a hideg színek tompulnak vagy szürkének látszanak.

A hideg fény felerősíti a hideg a színeket és gyengíti a meleg árnyalatokat.

Ezért érdemes például egy függöny, vagy egy fal szín kiválasztásánál azt megnézni napfényes időben is és lámpafénynél is.

Az alkalmazott színek azonban nem önmagukban, hanem egymással való kölcsönhatásukkal érik el a végleges hatást. Akik félnek az erőteljesebb színek alkalmazásától,  azoknak inkább egy-egy szín különböző árnyalatainak felhasználását javasolnám.